English version
 • Rejsy wycieczkowe
 • Wyjazdy firmowe
 • Szkolenia dla firm
 • Organizacja konferencji i kongresów
Zaufali nam
Gaspol Denbraven Subrina Maspex

Słownik branżowy

 • All Inclusive — termin stosowany przez hotele, oznaczający "wszystko włączone". Zwykle All Inclusive zawiera trzy posiłki dziennie w formie bufetu, dodatkowo popołudniowe desery, wszelkie napoje zimne i ciepłe przez cały dzień. W niektórych hotelach napoje można zamawiać całą dobę, w innych do określonej godziny wieczorem. W cenie znajdują się też napoje alkoholowe w dowolnej ilości. Pakiet All Inclusive zawiera również bezpłatne korzystanie z wszelkich usług świadczonych przez hotel (sauna, basen, siłownia).
 • Allotment — okresowa lub stała rezerwacja większej ilości miejsc w obiekcie turystycznym, w określonej cenie i standardzie. Umowa ta również określa, w jakim terminie zamawiający ma prawo zrezygnować z całości lub części zamówionych usług bez ponoszenia kosztów.
 • Balon — statek powietrzny bez napędu silnikowego z grupy aerostatów (statków lżejszych od powietrza). Składa się z obszernej komory wykonanej z nieprzepuszczalnej, lekkiej tkaniny nagumowanej lub tworzywa sztucznego, o dużej wytrzymałości i zawieszonej pod nią gondoli (kosza). Rozróżnia się: balony wolne, balony na uwięzi, balony obserwacyjne, balony zaporowe.
  źródło: http://www.eventmapa.pl
 • BB (ang. Bed and Breakfast) — termin oznaczający, że w ofercie hotelu znajduje się śniadanie i nocleg. Jeden z najpopularniejszych rodzajów zakwaterowania turystycznego w Wielkiej Brytanii, Irlandii oraz innych krajach anglosaskich.
 • Boarding Pass — karta pokładowa wręczana pasażerom linii lotniczych przed odprawą. Zawiera nazwisko pasażera, numer miejsca w samolocie i numer lotu.
 • Booking — rezerwacja biletów, pokojów hotelowych, czy usług turystycznych.
 • Brief — całościowe streszczenie planowanego eventu. Powinny być w nim zawarte wszystkie elementy, które przy organizacji wyjazdu powinny być wzięte pod uwagę. Na brief składają się takie informacje jak charakter wyjazdu, destynacja, termin wyjazdu, standard zakwaterowania, wyżywienie, liczba uczestników, profil uczestników, budżet, termin realizacji oferty. Brief precyzuje oczekiwania wobec projektu wyjazdowego.
  Czytaj więcej
 • Continental Breakfast — śniadanie kontynentalne. Składa się zazwyczaj z pieczywa, masła, miodu, dżemu oraz kawy lub herbaty, czasami równiez soku, sera i wędlin.
 • Cruise — rejs wycieczkowy statkiem pasażerskim o tonażu przekraczającym najczęściej 100 tys. ton i długości powyżej 350 m (tzw. kruz). Kruz jest imprezą turystyczną, gdzie podróż jest celem samym w sobie, przyjemnością, sposobem spędzania wolnego czasu. Pasażerowie wieczorem i nocą płyną codziennie do nowej lokalizacji, korzystając z licznych atrakcji dostępnych na pokładzie statku, w trakcie dnia spędzają czas na lądzie, zwiedzając i poznając miejscowe atrakcje.
  Czytaj więcej
 • English Breakfast — tradycyjne śniadanie angielskie składa się z soku owocowego, płatków, grzanek, masła, dżemów, kawy i herbaty, jaj na bekonie, wędlin lub ryby. Śniadania tego typu jedzono kiedyś w większości angielskich domów. Posiłek obfitujący w tłuszcz i kalorie był źródłem energii aż do wieczora. Soki i płatki nie należą tradycyjnie do śniadania angielskiego - zaczęto je serwować dopiero w latach 50. ubiegłego wieku.
 • FB (ang. Full Board) — termin oznaczający, że w ofercie hotelu znajduje się pełne wyżywienie, czyli śniadanie, obiad i kolacja.
 • HB (ang. Half Board) — termin oznaczający, że w ofercie hotelu znajdują się dwa posiłki: śniadanie i obiadokolacja. Inne określenie to Half Pension.
 • Incentive — wyjazdy incentive są sprawdzoną metodą motywowania, nagradzania i integrowania pracowników oraz partnerów biznesowych. Główną ich zaletą jest potencjał, jaki mają w budowaniu pozytywnych relacji z otoczeniem, zarówno wewnętrznym jak i zewnętrznym. Incentive to w VBT synonim niezapomnianych wrażeń, podróży życia pod szyldem naszego Klienta.
 • Jet Lag — po przelocie przez kilka stref czasowych doświadcza się tzw. syndromu "Jet Lag". Powstaje on z powodu zachwiania regularnego rytmu zasypiania oraz wstawania regulowanego przez wewnętrzny zegar biologiczny. Głównymi syndromami są zaburzenia snu wraz z towrzyszącym mu zmęczeniem, zaburzeniami koncentracji. Zaburzenia spowodowane poprzez "Jet Lag" są silniejsze podczas lotu na wschód (np. z Europy do Azji) niż na zachód (np. z Europy do USA). Wynika to z faktu, iż wewnętrzny zegar dostosowuje się lżej do "dłuższej" niż "krótszej" doby. Natężenie objawów zależy także od wieku - od 50 roku życia "Jet Lag" jest bardziej odczuwalny.
  źródło: www.mojeprzeloty.pl
  Czytaj więcej
 • Kick Off — wydarzenie wyjazdowe w formie konferencji przygotowujące organizację do sprawnego wdrożenia istotnych, planowanych zmian. Składa się najczęściej z perswazyjnych prezentacji kierownictwa firmy dotyczących wyzwań, happeningów budujących nastawienie pracowników oraz warsztatów dostarczających umiejętności do wprowadzenia zmian. Wydarzenie to poprzedzone jest diagnozą nastawień oraz precyzyjnie zaplanowaną pracą konsultacyjną z przedstawicielami organizacji, która pozwala pozyskać zwolenników oraz wypracować optymalne rozwiązania wdrożenia zmiany.
  źródło: www.eventmapa.pl
 • OB (ang. Only Bed) — termin oznaczający, że w ofercie znajduje się jedynie nocleg.
 • Overbooking — praktyka stosowana przez większość przewoźników lotniczych, która polega na odmowie przyjęcia na pokład pasażera pomimo potwierdzonej rezerwacji i ważnego biletu. Często się zdarza, że pasażerowie, którzy posiadają potwierdzoną rezerwację, bez uprzedniego poinformowania przewoźnika, nie stawiają się do odprawy. Celem umożliwienia jak największej liczbie pasażerów dostępności miejsc w samolocie, przewoźnik może potwierdzać rezerwacje ponad liczbę miejsc przewidzianych w samolocie. W takim przypadku może okazać się, że pasażer pomimo potwierdzonej rezerwacji i ważnego biletu spotka się z odmową przyjęcia na pokład samolotu. Celem uniknięcia takich sytuacji, przewoźnik w pierwszej kolejności wywoła osoby chętne do przelotu w późniejszym terminie. W przypadku zaistnienia overbookingu przewoźnik zobowiązany jest na żądanie pasażera udostępnić pisemną informację o przysługujących pasażerowi uprawnieniach, w tym również o prawie do rekompensaty.
  źródło: centralwings
 • Package — pełen pakiet świadczeń turystycznych: przejazd, wyżywienie, zakwaterowanie, ubezpieczenie, czy bilety na imprezy kulturalne.
 • Rafting — turystyczny spływ rzeczny na tratwach, łodziach, pontonach, kajakach. Jest jednym ze sportów ekstremalnych. Rrafting oferuje się na wodach śródlądowych o różnym stopniu trudności, odpowiednio do potrzeb i możliwości pasażerów. Od połowy lat 80. XX wieku jako usługa turystyczna wypromowana i identyfikowana globalnie.
  źródło: www.eventmapa.pl
 • Stopover — zaplanowana przez pasażera przerwa w podróży, w miejscu znajdującym się między miejscem rozpoczęcia podroży, a miejscem docelowym.
 • Szwedzki stół — sposób serwowania posiłków, głównie w hotelach, polegający na udostępnieniu gościom kilkunastu potraw, z których sami mogą według upodobań ułożyć pełny posiłek. Najczęściej płaci się zryczałtowaną kwotę. Szwedzki stół jest również popularną formą organizacji przyjęć firmowych i spotkań biznesowych, gdyż jedzenie nie przeszkadza w żaden sposób w rozmowach i nawiązywaniu kontaktów pomiędzy uczestnikami.
 • Trekking — trekking to coś więcej niż tylko wędrówka po górach. Do niedawna w języku polskim stosowano termin turystyka kwalifikowana w obszarze górskim. Teraz trekking oznacza podróż z plecakiem nie tylko przez górskie obszary, ale i np. równinne obszary Afryki. Trekking to po prostu wędrówka po trudnych obszarach. Osoby, które uprawiają trekking, zwą się trekkerami. Osoby te muszą być dobrze przygotowane do wędrówki tak pod względem sprzętowym, jak i merytorycznym. Powinny być też przygotowane na nieoczekiwane zmiany pogody i niespodziewane sytuacje.
  źródło: www.eventmapa.pl
 • Windsurfing — sport wodny, uprawiany przy użyciu deski i przymocowanego do niej elastycznie pędnika żaglowego. Sport polegający na żeglowaniu podobnym do jachtowego, lecz przy pomocy innego sprzętu. Deski o wyporności od 60-70 do ponad 300 litrów, dzielimy na mieczowe i bezmieczowe (o szerokości dochodzącej nawet do 101 cm, tzw. wide-body lub flapery). Pędnik stanowi zespół masztu, bomu oraz żagla o różnej powierzchni (stosuje się różne żagle dla odpowiedniej siły wiatru oraz umiejętności i postury zawodnika, od 0,5 do 12,5 m2). Do połączenia deski z żaglem stosuje się przeguby gumowe.
  źródło: www.eventmapa.pl
 • Zorbing — zorbing to sport, a raczej sposób relaksu uprawiany za pomocą kuli zorbingowej. Kula zorbingowa to urządzenie wykonane ze specjalnego rodzaju PCV, przeźroczystego i odpornego na ścieranie, składające się z dwóch kul, zewnętrznej i wewnętrznej, o średnicach: 3,5 i 2 metry, połączonych ze sobą specjalnym systemem wiązań. Przestrzeń pomiędzy kulami wypełniona jest powietrzem. Do środka wchodzi się przez plastikowy rękaw. Kulę stacza się z pokrytego trawą stoku, ale także świetnie nadaje się ona do zabaw na płaskim terenie lub akwenach wodnych.
  źródło: www.eventmapa.pl