English version
  • Rejsy wycieczkowe
  • Wyjazdy firmowe
  • Szkolenia dla firm
  • Organizacja konferencji i kongresów
Zaufali nam
Gaspol Maspex Boomerang Subrina

Zagraniczne szkolenie gratyfikacją dla pracownika


Służbowa podróż za granicę w dzisiejszych realiach zatrudnienia w Polsce nie jest już niczym szczególnym. Firmy z zagranicznym kapitałem inwestujące w Polsce często zapraszają kluczowych pracowników do odwiedzenia głównej siedziby firmy.

Cel podróży może być różny - chęć zacieśnienia kontaktów, motywacja do efektywniejszej pracy, przeprowadzenie szkolenia czy konferencji. Polityka wielu firm, przewiduje zorganizowanie wyjazdu motywacyjnego przynajmniej raz do roku. Także szkolenia coraz częściej organizuje się poza główną siedzibą firmy. Jest to podyktowane walką o pracownika, chęcią zmotywowania go do działania i utrzymania wykształconego specjalisty w firmie.

Niebanalne szkolenie w egzotycznych plenerach

Zamiast zapraszać pracowników do ponurej sali szkoleniowej, firmy wybierają coraz bardziej egzotyczne destynacje wyjazdów np. Dubaj, RPA, Mali czy Mauritius. Im bardziej odległe miejsce wyprawy, tym bardziej atrakcyjny wyjazd. Dla wielu pracowników może to być pierwsza podróż w tę część świata.

Wyjazdy firmowe można podzielić na motywacyjne bądź szkoleniowe, mające na celu doskonalenie umiejętności pracowników. Te pierwsze mają być nagrodą, zatem ich głównym założeniem jest odpoczynek, relaks, oderwanie się od codziennych problemów pracy. Natomiast te drugie poświęcone są głównie szkoleniom czy konferencjom.

Aby wiedza lepiej się utrwaliła, część merytoryczną wyjazdu wzbogaca się o elementy rekreacyjne. Rozwój pracownika to inwestycja długoterminowa, która jednak szybko się zwraca. Dobrze przeprowadzony trening, zakończony wdrożeniem poznanych zasad w codziennej pracy może usprawnić prowadzenie biznesu czy funkcjonowanie firmy. Sprzyja także polepszeniu poziomu komunikacji i wpływa na zaangażowanie pracownika w wykonywanie powierzonych mu obowiązków.

Finansowanie szkoleń ze środków UE

Najczęściej wyjazdy organizują korporacje, posiadające duży budżet na cele szkoleniowe. Jednak wejście Polski do Unii Europejskiej pozwoliło na pozyskiwanie środków na działania związane z podnoszeniem kwalifikacji zarówno pracowników dużych, średnich, jak i małych przedsiębiorstw. Fundusze Unijne umożliwiają przeszkolenie większej liczby pracowników w krótszym czasie.

W ramach programu operacyjnego Kapitał Ludzki, firmy mogą zorganizować zamknięte szkolenie we własnym zakresie (można skorzystać przy tym z usług firmy szkoleniowej) lub wysłać pracowników na szkolenie zewnętrzne. Tematyka szkoleń jest dowolna, mogą to być zarówno szkolenia specjalistyczne jak i ogólne, z tym, że o dofinansowanie na te pierwsze jest o wiele trudniej.

Przedsiębiorstwa działające tylko na terenie jednego województwa powinny składać podania o dotacje do Wojewódzkich Urzędów Pracy, tam też otrzymają najważniejsze informacja np. do kiedy należy złożyć wniosek, w każdym województwie termin jest inny. W przypadku firm o ogólnopolskim zasięgu działania placówką odpowiedzialną za przyjmowanie wniosków jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

Wysokość dofinansowania zależy od wielkości firmy. Na najwięcej mogą liczyć małe przedsiębiorstwa - aż do 80%, średnie do 70% natomiast duże do 60% kwoty szkolenia.

Urzędy odpowiedzialne za przyznawanie dofinansowania


Udostępnij